Jak si vybrat klimatizaci?

První zásadou při koupi klimatizace je nákup u odborníka. Specializovaná firma vám po konzultaci nebo obhlídce prostoru poradí, jaké zařízení je pro váš prostor nejlepší (existují klimatizace a sety vhodnější pro domy, byty, pokoje či kanceláře, nebo jednotky a systémy určené speciálně na ochlazování obchodních a technických prostor). Nedoporučujeme koupi klimatizace v hypermarketech nebo obchodních domech, protože nemáte zaručeno, že obsluhující personál vám dostatečně odborně poradí a zodpoví otázky týkající se správného výběru klimatizace. Další problém, který vás může nepříjemně překvapit, je případné řešení poruch na klimatizaci - nepřítomnost flexibilního servisního oddělení, nedostupnost náhradních dílů. Většina specializovaných prodejen poskytuje opravy a také servis ve své činnosti, přičemž obchodní řetězce nejsou povinné provádět opravy.

Jaký výkon má mít klimatizace?

Výkon klimatizace je nejdůležitější technický bod, na jehož základě lze vybrat to správné zařízení. Je důležité, aby jednotka, kterou si chcete koupit, měla správný výkon vzhledem k prostoru, který je třeba vychladit nebo vytopit. Pokud bude výkon příliš velký, klimatizace bude často zapínat a vypínat. Naopak, pokud bude výkon příliš malý, klimatizace bude v provozu nepřetržitě, což přinese vyšší spotřebu energie s nízkou efektivností. Orientačně si výkon klimatizace můžete vypočítat podle m2 prostoru, který je třeba ochladit. Na 10 m2 klimatizovaného prostoru je potřebný 1 kW chladicího výkonu.

Od čeho závisí výkon klimatizace?

Výkon klimatizace ovlivňuje několik tepelných faktorů:

  • rozloha nebo objem místnosti,
  • orientace místnosti podle světových stran,
  • plocha a typ oken,
  • počet osob nacházejících nebo pohybujících se v prostoru,
  • počet elektrospotřebičů,
  • izolace místnosti.

Jak vám pomůže rozdělení klimatizací do tříd na naší stránce?

Rozdělení klimatizací do tříd vám usnadní výběr klimatizace podle vašich preferencí. Na naší stránce rozdělujeme klimatizace do 3 tříd - nízká, střední, vysoká. Do jednotlivých tříd jsou automaticky přiřazeny modelové řady podle vlastností klimatizací.

Klimatizace v nízké třídě

  • základní modely se základními funkcemi - např. ventilátor či rychlé vychlazení místnosti,
  • běžné prachové filtry,
  • nižší energetická třída,
  • výhodou je cenová dostupnost.

Klimatizace ve střední třídě

  • „zlatá střední cesta“ – dobrý poměr kvality a ceny,
  • propracovanější funkce - např. možnost snížit spotřebu energie, nastavitelné klapky,
  • větší počet filtrů,
  • energetická třída A + a více,
  • nízká hlučnost.

Klimatizace ve vysoké třídě

  • TOP ve své značce,
  • propracované technické detaily, vysoká kvalita a moderní design,
  • funkce - např. ionizátor, senzor pohybu, možnost výběru barvy čelního panelu, topení do -25 °C (Deluxe Hyper Heating) nebo větrání a zvlhčování (Ururu Sarara) a jiné,
  • energetická třída A ++ a více,
  • nejnižší hlučnost - od 19 dBA.

Vybírat klimatizaci podle hlučnosti?

Jednoznačně ano. Všeobecně platí, čím má klimatizace vyšší výkon (relevantní při výkonech 5,0 kW a více), tím je hlučnější. U běžných bytových klimatizací se vysoké hlučnosti příliš obávat nemusíte. Již při výrobě se myslí na to, že jde o klimatizace do obytných prostor. Nižší hlučnost zajišťuje i technologie invertor.

Pokud však budete zjišťovat hlučnost, nelze zapomínat na hlučnost venkovních jednotek. Méně hlučné klimatizační jednotky jsou potřebné tehdy, pokud chcete klimatizaci používat i večer nebo bydlíte v tiché ulici a nechcete rušit sousedy. Pro srovnání nabízíme hlučnost některých zvuků v okolí, abyste si uměli představit, jak hlučná je vámi vybraná klimatizace: šumění trávy 10 dB, šepot 20 dB, městský hluk v pozadí 40 dB, běžný hluk při rozhovoru 50 dB, rušná ulice 60 dB.

K čemu je dobrý invertor?

Technologií invertor dnes disponují skoro všechny klimatizace. Invertor reguluje svůj výkon podle požadované teploty a skutečné teploty v místnosti. Pokud je místnost již vychlazená a od klimatizace požadujete jen udržovat teplotu, invertor zajistí rovnoměrné snížení výkonu klimatizace, a tím je uspořených až 30% energie a zároveň i snížená hlučnost jednotky. Kromě toho, že klimatizace s invertorem jsou úsporné, jsou také efektivnější, méně hlučné, ale o trochu dražší než ty bez invertoru.

Starší modely klimatizací bez invertoru se označují také jako On-Off a pracují stále se stejným výkonem bez ohledu na to, jaká je teplota v místnosti. Jejich nevýhodou je vyšší spotřeba energie. Podle předpisů EU by se tyto jednotky už neměli vyrábět.

Proč se u klimatizací píše o „tepelném čerpadle“?

Skoro všechny moderní klimatizace jsou v dnešní době vybavené tepelným čerpadlem. Tepelné čerpadlo dělá z klimatizace topné těleso. Můžete díky němu efektivně a úsporně topit, protože využívá principu nízkopotenciálního tepla z vnějšího prostředí. Úspora elektrické energie při topení klimatizací je o 2/3 až 3/4 větší oproti ohřívači.

Může klimatizace způsobit nemoc?

Nemůže. „Nemoci z klimatizace“ se mohou vyskytovat tehdy, když je zanedbaná pravidelná údržba klimatizačních jednotek (min. 1 x ročně) nebo když servis klimatizace není prováděn důkladně.

Jaká jsou pozitiva klimatizace kromě její základní funkce?

  • Vlhkost - díky funkci ODVLHČOVÁNÍ, klimatizace udržují vlhkost na úrovni od 40 - 60 %, což působí pozitivně na lidi s alergiemi (zabraňuje zvýšené tvorbě prachu a plísní).
  • Větrání - klimatizaci lze zkombinovat s větráním. Klasické větrání je v dnešní době izolovaných budov stále důležitější a přívod čerstvého vzduchu do místnosti umožní předejít syndromu „nemocných budov“.
  • Filtrace - moderní klimatizace mají moderní filtry. Základem všech klimatizací jsou prachové filtry, které čistí vzduch od největších nečistot a dají se očistit pod tekoucí vodou. V závislosti na modelu a značce klimatizace filtry dokáží odstraňovat jemný prach a pyl, bakterie, viry, pachy, ale i mikroby a kouř.