Jak si vybrat radiátor

Pokud už jste viděli designové radiátory jako inspiraci na internetu, u svého souseda nebo rodiny, vězte, že každý jeden z nich si koupil tento radiátor ve specializovaném obchodě. Tím nemáme na mysli velkoobchody s radiátory, ale opravdu úzce specializované společnosti, ve kterých dělají lidé s citem pro design a zároveň jsou technicky zdatní.

Nekonvenční radiátor potřebuje také nekonvenční poradenství, a to vám ve velkoobchodech nikdo nezaručí.

Designové radiátory se mezi sebou neliší jen svým designem, ale také výhřevností, způsobem napájení, účelovostí či doplňky jako jsou například ventily.

Terma Aerov V Terma Aerov V
Terma Aerov V Terma Aerov V Terma Aerov V

Jaké typy radiátorů existují a jaký výkon má mít designový radiátor?

Výkon radiátoru je kromě typu napájení nejdůležitější technický bod. Je velmi důležité, aby radiátor, který si chcete pořídit, měl správný výkon k velikosti místnosti.

Terma Sherwood - african bronze Terma Aerov V

Pomůcka: Při výkonu nesmíme zapomenout na tepelné ztráty, které dům nebo byt má. Vždy si položme otázku, je dům spíše teplý, nebo studený? Je zateplený? Zdi jsou z betonu, cihly nebo z yporu?

Potřebný výkon radiátoru (Watt) = objem místnosti x koeficient ztrát tepla (25–30 = velmi dobrá izolace, 30–40 = průměrná až dobrá izolace, 50–60 špatná izolace).

Typy radiátorů
Jaké jsou vaše možnosti pro zapojení radiátoru?

Elektrický radiátor
V elektrickém radiátoru se nachází kapalina, která je ohřívána topnou tyčí. Tato tyč je přímo spojena elektrickým kabelem se zástrčkou. Ovládáte jej buď přes ovladač, termostatem, nebo u některých modelů i přes automatické zapínání a vypínání.

Teplovodní radiátor
Je napojen na ústřední topení v domácnosti. Proudí do něj teplá voda trubkami, které jsou napojeny na radiátor. Ovládání je klasické, respektive stejné jako v jakékoli jiné místnosti a to pomocí ventilu. Takový typ radiátoru však nedoporučujeme do místností jako jsou koupelny. Chcete-li například v létě sušit ručníky, tak musíte zapínat centrální topení, což není vůbec ekonomické.

Kombinovaný radiátor
Nejnovější technologie spojuje to nejlepší z obou typů. Během zimy a chladnějšího období, je radiátor napojen na ústřední topení a v létě zase využijete jeho přednosti v elektrické podobě. U tohoto typu radiátoru však podíváte o něco hlouběji do peněženky, ale v konečném důsledku se vám to vrátí při nižších nákladech na elektřinu.

Terma Hex Terma PLC V

Jaký design radiátoru si vybrat?

Vždy to záleží na vašich preferencích a co se líbí vám. Obecně platí, že pokud máte industriálně laděný prostor, vybíráte si industriální radiátory.

Nebo pak k celému výběru přistupovat samostatně a nekonvenčně. Designový radiátor díky svému tvaru umí poutat pozornost i v konzervativnějších místnostech. Nemusíte všechno měnit. Designový radiátor se stane centrum designu ve vašem obydlí.

Terma Special colors

Na výběr máte 256 barev RAL + speciální barvy, které jsou na míru. Tato obrovská barevná paleta splňuje i náročnější požadavky na dolaďování barevnosti k interiéru.

Designové radiátory nemají dlouhou historii. Vznikly však z akutní potřeby lidí, kteří si uvědomili, že jejich využití trvá zhruba 5 měsíců a dalších 7 měsíců jsou jako nutnost v prostoru. Aby se dokázaly na ně dívat celoročně, museli změnit pohled na radiátor jako takový. Designový radiátor je dnes plnohodnotným kouskem v domácnostech a vytváří tak dokonalou harmonii útulného domova.

Termostatické sety a designové regulační ventily

Termostatický set

Termostatické sety jsou pro designové radiátory velmi důležité. Díky nim můžete regulovat teplotu radiátorů s vodním a kombinovaným ohřevem. Slouží také pro pevné připojení radiátoru k rozvodům.

Termosety se skládají z více částí. Nachází se tam svěrné šroubení, které slouží k pevnému připojení radiátoru k troubám. Je tam také hlavice, kterou musíte nasadit na termostatický ventil, aby správně regulovala teplotu.

Tato regulace probíhá buď přiškrcením, nebo uvolněním ventilů. Ty potom zmenší nebo zvětší průtok teplé vody v radiátoru podle toho, jaká má být teplota v místnosti. Jinak řečeno: termostatické ventily udržují takovou teplotu v místnosti, jakou nastavíte pomocí hlavice.

Svěrné šroubení závisí na typu trubek. V nadstandardní nabídce byste měli najít termostatické sety nejen na měděné trubky, ale také na plastové trubky o průměru 16x2 mm, které mají uvnitř hliníkovou fólii.

Novinkou jsou ventily v barvě radiátoru.
Terma regulační hlavice

Pod okno nebo do prostoru?

Nejlepší prostor pro radiátor je jistě pod oknem. Díky tomu se chladný vzduch pronikající dovnitř automaticky ohřívá. Distribuuje se rovnoměrně, takže nedochází ani k velkým teplotním rozdílům v různých částech místnosti. Dolní okraj radiátoru by měl být alespoň 10 cm od podlahy a 10 cm od parapetu. Trendy nám však dnes jasně diktují, že radiátor funguje jako designový prvek a jako designový prvek bychom jej měli nechat i vyniknout v prostoru. Je však třeba brát v úvahu, že výkon se o něco zvýší.

TIP: Pokud máte v koupelně i toaletu, umíte ji vizuálně oddělit od koupací části právě vertikálním radiátorem v prostoru. Zároveň v blízkosti vaně se vám mohou sušit ručníky, po kterých umíte snadno sáhnout.

POZOR: Nikdy si však do blízkosti sprchového koutu nebo vany nedávejte elektrický typ radiátoru.

Easy DW Terma Simple DW Terma Angus DW

Rady a tipy

  1. Dbejte na vhodný výběr ventilu. Možnosti ventilů, jsou téměř nekonečné.
  2. Radiátor svým výkonem (W) by měl plnit požadavky na teplo a dokonce ho i jemně převyšovat. Myslete na tepelné ztráty větráním nebo na stav budovy.
  3. V nízkoenergetických či zateplených domech je vhodné využívat radiátory, které pracují s teplotou vody (50/30 ºC). Doporučujeme také pracovat s malými objemy vody, čímž se umožňuje pružná regulace výkonu při změnách teploty v místnosti.
  4. Výměna radiátorů zvýší účinnost i komfort topení a velmi rychle se vrátí.
  5. Tepelný výkon se uvádí v závislosti na tepelném faktoru. To znamená: teplota napájení a návratu a teplota v místnosti na úrovni: 75/65/20 °C nebo 70/55/20 °C.